Na amerických akciových trzích od počátku roku panuje optimismus, a to navzdory negativním prognózám většiny nejvýznamnějších investičních bank z Wall Street. Technologické giganty jsou v centru pozornosti a do toho se nyní přidává i vlna nadšení ohledně budoucí adaptace umělé inteligence.

V současné době ale Spojené státy procházejí monetárním cyklem, který historicky nepřál kapitálovým trhům. Proto se většina portfolio manažerů shodne na tom, že akciové trhy v USA jsou nyní příliš rizikové. Přísnější úvěrové podmínky mají neblahý vliv na ocenění firem a většinou vyvolají ekonomickou recesi. Právě tohoto historického schématu, které se ještě plně neodehrálo, se obávají profesionálové v oboru. Proto nyní často investují do alternativních tříd aktiv, jako jsou zlato, měny, dluhopisy, japonské či rozvojové trhy, a dokupují méně amerických akcií.

Fundamentální předpoklady pro pokračující pozitivní vývoj na trzích jsou však těžko dosažitelné, je zapotřebí klesající inflace, která se nezasekne na hranici čtyř procent. Dále je nutné, aby se americká ekonomika vyhnula recesi a Fed začal již ve třetím čtvrtletí snižovat úrokové sazby. Pokud se inflace zasekne, Fed nebude snižovat sazby a může je naopak ještě mírně navýšit. To by dalo za pravdu Jamiemu Dimonovi, šéfovi JPMorgan, který vidí terminální sazbu (optimální pro dosažení nízké inflace) na úrovni šest až sedm procent. Pokud nastane recese, pak poroste nezaměstnanost a dojde k výraznému přecenění na finančních trzích.

V případě, že se USA vyhnou recesi a inflace skutečně půjde ke dvěma procentům, pak je otázkou, co udělá Fed. Ten rád drží sazby na vyšší úrovni, protože mu to jednak umožní lépe reagovat v případě nástupu krize, a také proto, že nulové sazby jsou abnormálním jevem, dlouhodobě toxickým pro ekonomiku. Částečné snížení úrokových sazeb se nezdá být v recesním scénáři pravděpodobné. Americkým trhům nepomáhají ani historicky vysoké valuace. Ačkoliv tedy silný „býčí“ růst akciových trhů od počátku roku vzbuzuje optimismus a nadšení, medvědí argument (výprodeje) se nyní zdá být silnější.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze