Inflační vlna má v Česku svůj vrchol už za sebou. V druhém pololetí by už na vyjádření meziročního růstu cen v procentech mělo konečně stačit jednociferné číslo. Jiný výsledek by byl tragický, vždyť už jsou to takřka dva roky, kdy ČNB začala utahovat svou protiinflační politiku, a téměř rok je základní sazba na sedmiprocentní úrovni, což je podle současného vedení národní banky dost na to, aby se inflační tlaky utlumily.

Za vrcholem je inflace pravděpodobně i v USA, ač to neznamená, že Fed, který se zdražením peněz přišel až deset měsíců po ČNB, už k dalšímu zvýšení úroků nepřistoupí. Pokles inflace aktuálně snižuje tlaky i na peněženky evropských spotřebitelů, ovšem šéfka ECB Christine Lagardeová také trvá na potřebě dalšího zpřísňování měnové politiky. K dvouprocentnímu inflačnímu cíli je ze současných šesti procent ještě pořádně daleko a ani dnešní sazba ve výši 4,75, platná pro hlavní refinanční operace, by k němu nemusela evropské ekonomiky dotlačit. A to i když ze statistik, stejně jako v Česku, vypadávají nejhorší loňské měsíce.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.