Objem poskytnutých hypoték podle Hypomonitoru ČBA v květnu meziměsíčně vzrostl o téměř pětinu. Na první pohled výrazný nárůst, nicméně květnová aktivita bývá oproti dubnu obvykle příznivější. Pokud však zohledníme tradiční sezonnost, meziměsíční nárůst stále dosáhl solidních deseti procent a květnový objem poskytnutých hypoték byl tak nejvyšší od poloviny minulého roku.

Část domácností tak patrně již usoudila, že hypoteční sazby příliš rychle neklesnou a pořízení hypotéky už nemá smysl odkládat. Pozitivním faktorem může být také pokles cen nemovitostí, ty podle posledních oficiálních čísel statistiků u starších bytů v prvním čtvrtletí letošního roku poklesly mezičtvrtletně o tři procenta. Novější čísla z katastru nemovitostí zpracované Dataligence však ukazují, že ceny starších bytů již od svého vrcholu v polovině loňského roku poklesly o více než deset procent a v některých regionech propad přesáhl již dvacetiprocentní hranici. Mírná korekce cen nemovitostí tak patrně také stojí za pozorovaným oživením hypotečního trhu.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.