První regulaci umělé inteligence na světě připravuje Evropská unie. Evropský parlament schválil ve středu návrh pravidel pro její fungování. Konečné znění musí parlament domluvit ještě s členskými zeměmi, ale je nepochybné, že Evropská unie se pustila do nové technologie svojí obvyklou cestou: snaží se ji svázat pravidly.

To poukazuje na několik problémů, které neplatí jen pro umělou inteligenci, ale pro jakoukoli technologickou novinku, pro niž zatím neexistují pravidla používání a byznysu. Především, ochránci občanských práv správně volají po regulaci, protože jsou tu špatné zkušenosti s neodpovědným chováním sociálních sítí, které maximalizují zisk na úkor ochrany dat uživatelů a ochrany demokracie a otevřené společnosti. Na příkladu Slovenska a jeho marného boje proti dezinformacím šířeným na Facebooku, který je hlavní tamní platformou s 2,5 milionu uživatelů, v září ve volbách uvidíme, jak liberální demokracie prohrává.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.