Dita Charanzová byla dlouho hlavní tváří hnutí ANO v Evropě. Server Politico ji zařadil mezi nejvlivnější ženy v Bruselu, v žebříčku nejvlivnějších europoslanců naposledy skončila šestá – daleko před všemi ostatními Čechy. Teď se ale Charanzová rozhodla, že už s hnutím ANO a Andrejem Babišem nechce mít nic společného – příští rok tak už za ANO nebude ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat. Důvodů je celá řada včetně toho, jak Babiš vedl nedávnou prezidentskou kampaň. „S tím jsem se neztotožnila a neuměla jsem to svým kolegům v Evropském parlamentu vysvětlit,“ říká Charanzová v rozhovoru s HN.

Budete opět kandidovat do Evropského parlamentu?

Rozhodla jsem se, že za hnutí ANO už kandidovat nebudu.

A za nějakou jinou politickou stranu?

To teď opravdu neřeším. Nebudu kandidovat za hnutí ANO. V Evropském parlamentu jsem devět let prosazovala liberální politiku, donedávna jsem byla místopředsedkyní evropských liberálů. A vidím, že hnutí ANO se teď vydává konzervativním, národoveckým směrem. A tuto politiku já zastávat nebudu.

Končíte v politice, nebo ne?

Mám před sebou ještě rok mandátu europoslankyně a hodně rozpracovaných věcí. Upřímně, takhle daleko nepřemýšlím. Evropská politika mě baví, myslím, že to je vidět i na výsledcích mé práce. Jen prostě považuju za férové říct voličům teď, když zbývá jen rok do evropských voleb, že nebudu kandidovat za hnutí ANO.

Tohle rozhodnutí ve vás zrálo delší dobu? Nebo mělo nějakou jednu konkrétní příčinu?

Zrálo delší dobu. Samozřejmě bych mohla jmenovat momenty, které k němu přispěly. Z poslední doby mohu zmínit třeba to, že pan Babiš jel na setkání konzervativních a národoveckých stran do Budapešti. Teď žijeme v mimořádně složité době, vidíme, že na složité otázky se dávají jednoduché odpovědi. V lidech to může vyvolávat to horší a vést k ještě větší polarizaci společnosti.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.