Poslance čeká zátěžový test. Budou rozhodovat, jestli se změní pravidla předčasného splácení hypoték. A to ve prospěch bank. Může být něco nepopulárnějšího? Banky nemají v Česku nejlepší pověst, a to částečně vlastní vinou. Velké banky dlouhá léta využívaly, až zneužívaly svou sílu, což se projevovalo třeba některými vysokými a absurdními poplatky či směšným úročením vkladů v době, kdy už „cena peněz“ nebyla zanedbatelná. A protože konkurence nikdy nebyla silnou stránkou místního bankovního trhu, platily za to velké finanční domy jen malou daň v podobě mírného poklesu tržního podílu. Tučné zisky jim to vynahradily. 

Proč by tedy měli poslanci zdánlivě „jít proti lidem“ a pomáhat bankám, dosahujícím rekordních zisků, „opravit“ jejich největší byznys? Protože současná regulace logiku financování hypoték nabourává a nakonec může být nevýhodná právě pro ty, kdo si budou chtít půjčit na co nejdelší dobu. Nevěříte?

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.