Na červnové výsledky státního rozpočtu jsme čekali se zatajeným dechem. Podle nich by měla vláda rozhodovat o výdajových škrtech ve zbytku letošního roku. Výsledky nevypadají jednoznačně. Kdo v nich chce najít pozitiva, může argumentovat meziročním navýšením výběru daně z příjmu právnických osob a daně z příjmu fyzických osob, jakož i pojistného. V kýženém směru se během června vyvíjel také celkový deficit, který klesl proti květnu o 56 miliard.

Jenže opačné tendence jednoznačně převažují, a dokonce i každé z uvedených pozitiv má svoje „ale“. Zdůrazňovat vyšší příjem ze zdanění firem je jako chlubit se dřívějšími výhrami před nadcházející ztečí. Firmy teprve odvedly státu desátky z loňského roku. U zdanění „lidí“ a u  pojistného pak nelze nevidět, že dynamika výběru klesá. A s celkovým deficitem je to zapeklitý příběh. Kdybychom ho sledovali bez toků z evropských fondů, dosáhlo by meziměsíční snížení pouhých 12 miliard. Zlepšení v této položce je jen časovým vyrovnáním dřívějšího předfinancování.

Plnění v dalších položkách ovšem vypadá ještě hůř. U neočekávaných zisků je více než jisté, že měl stát při plánování velké oči. Klesá i výběr spotřebních daní a propad dynamiky zaznamenává výběr DPH. Z významnějších položek byla překročena půlroční alikvóta jen u výběru srážkové daně, a to díky vyšším úrokům na bankovních produktech.

To na výdajové straně je překračování „plánu“ letos běžné. Pro neinvestiční výdaje podnikatelům byl již skoro dočerpán celoroční rozpočet. Jakkoliv u této položky může jít o časovou nerovnoměrnost nároků, toto určitě neplatí pro sociální dávky, kde je překročení rovněž patrné. To dokonce i u podpory v nezaměstnanosti, přestože ta setrvává blízko svého dna.

Hospodaření státu se tedy zhoršuje, což nemůže zamaskovat ani jeho momentální schopnost pomoci si mimořádnými příjmy typu superdividendy z ČEZ. Krátkodobé výdajové škrty tuto degradaci neobrátí. Fiskální balíček je nadějí, i když nikoliv zárukou.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.