Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet zrušila zhruba dvě procenta svého letního letového řádu. Opatření se týká 1700 letů a ovlivní plány zhruba 180 000 cestujících, informovala v pondělí agentura Reuters.

Firma krok zdůvodnila obavami z problémů souvisejících s řízením letového provozu v Evropě.

V loňské letní sezoně se letecká doprava v Evropě potýkala s výpadky v důsledku nedostatku personálu v době, kdy se poptávka rychle zotavovala z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Letos v létě se očekávají potíže zejména v souvislosti s řízením letového provozu.

Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol nedávno varovala cestující před náročným létem. Na mnoha klíčových letištích totiž v následujících měsících očekává přetížení letového provozu.

Vzdušný prostor pro civilní leteckou dopravu v Evropě nyní omezuje válka na Ukrajině. V některých částech Evropy se navíc řízení letového provozu potýká s nedostatkem zaměstnanců a hrozbou stávek.

Společnost easyJet je podle počtu cestujících největším leteckým dopravcem v Británii. Firma v pondělí uvedla, že by se díky ohlášeným změnám mohla vyhnout rušení letů na poslední chvílí, které je nákladnější a způsobuje cestujícím více komplikací.

Zrušení 1700 z celkem 90 000 letů plánovaných na zbytek července a na srpen se týká zejména londýnského letiště Gatwick.

Zhruba 95 procentům dotčených pasažérů již byla podle firmy rezervace přesunuta na alternativní let.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist