Ruský stát převzal kontrolu nad ruskou pobočkou francouzské potravinářské firmy Danone a nad pivovarem Baltika, který patří dánské společnosti Carlsberg. Příslušný dekret podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Obě firmy měly v úmyslu opustit ruský trh v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem.

Podle dekretu přejdou dočasně na ruskou Federální agenturu pro správu státního majetku akcie zahraničních společností v ruských divizích, píše ruskojazyčná verze webu Forbes. V případě Danone je to téměř 83,3 miliardy kmenových akcií Danone Russia ve vlastnictví Produits Laitiers Frais Est Europe a 85 tisíc kmenových akcií Danone Russia vlastněných firmou Danone Trade LLC. U Baltiky je to naprostá většina akcií, které jsou ve vlastnictví evropských divizí Carlsbergu. 

Ruská divize Danone s dvanácti výrobními závody a 8 000 zaměstnanci byla v loňském roce největším ruským mlékárenským podnikem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist