Přístup k Černému moři je klíčem pro ukrajinskou bezpečnost i ekonomiku. Potvrdilo se to znovu v pondělí, kdy nejspíše Ukrajinci poškodili klíčovou zásobovací tepnu ruských okupačních jednotek – Kerčský most na Krym – a Rusko zároveň pozastavilo svoji účast v dohodě na vývozu ukrajinského obilí.

Ruské útočné plány z loňského roku počítaly s tím, že Ukrajinu od moře úplně odříznou, což by ji zničilo hlavně ekonomicky. Naopak současné ukrajinské plány na protiofenzivu počítají s tím, že armáda musí přetnout pozemní spojení mezi Krymem a dalšími okupovanými územími na Donbasu a dostat se na pobřeží.

V Černém moři se tak odehrává bitva, v níž větší úlohu než klasické bitevní loďstvo má ekonomický nátlak, logistika nebo chytré vojenské útoky bezpilotními prostředky na mnohem dražší válečné lodě či infrastrukturu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.