Panu J. K., kterému je nyní 83 let, žena zemřela, když bylo synovi devět a dceři 11 let. Předtím se o ně starali společně, pak už byla péče pouze na něm. Se zavedením výchovného ho děti upozornily, ať si o ně požádá, což loni v říjnu udělal. Jako důkaz poslal úřadům úmrtní list manželky. Přesto mu přišla v dubnu, stejně jako desítkám tisíc dalších mužů, často vdovců, od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) výzva s dotazy, proč si myslí, že pečoval o syna více než matka.

„Otázky byly jen na syna, i když se domníváme, že otec má nárok i na mě,“ říká dcera Dana, která otci pomohla odpovědět. Pan K. se přitom o výchovné s nikým nepře a splňuje podmínky ze zákona. „Musí se jednat aspoň o 10 let v období od narození do zletilosti dítěte, anebo pokud se rodič ujal péče až po osmém roce věku, musí pečovat aspoň pět let, a to vždy až do zletilosti dítěte,“ uvádí ČSSZ. Doteď muž nemá od úřadu žádnou reakci. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.