Když před dvaceti lety lety Kevin Mitnick poprvé přijel do Česka, byl globální celebritou. Za sebou měl řadu úspěšných hackerských kousků, takže se pro veřejnost stal ztělesněním počítačového piráta. Ač ho FBI měla na seznamu nejhledanějších zločinců, dokázal Mitnick přes dva roky unikat zatčení. 

Čechům při dávné návštěvě motivované propagací jeho knihy tehdy, trochu jako podle hesla kozel zahradníkem, radil, jak ochránit počítače před útoky hackerů. Konzultantského „zahradničení“ na poli počítačové bezpečnosti se držel do konce života. Zemřel v neděli 16. července, pár týdnů před svými šedesátými narozeninami, a to po víc než ročním boji s rakovinou slinivky břišní, oznámila jeho rodina s několikadenním zpožděním.

Mitnick je zosobněním hackera, který se do systémů vlamuje hlavně pro zábavu a pocit, že dokáže překonat překážky. Získané „trofeje“ měly cenu především pro něj. Jeho kousky s dnešním „průmyslovým“ nabouráváním počítačových systémů a následným vydíráním či akcemi zaštítěnými státními tajnými službami kontrastují jako den a noc.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se