Chytrý telefon, hodinky, auto nebo třeba televize. Přídomek chytrý lze dnes napasovat téměř k čemukoli. Proč tedy ne ke střelné zbrani.

Její nejpokročilejší verze se nyní zrodila, jak jinak, v USA. Chytrost zbraně spočívá v tom, že nenechá vystřelit nikoho, kdo není mezi oprávněnými uživateli. Identitu toho, kdo může zbraň použít, pozná stejným stylem jako smartphone, který máte v kapse. A stejně jako chytrý telefon není bez odemčení k užitku, nedá chytrá pistole v neoprávněných rukách ani ránu.

Kriminálníky inovace samozřejmě zajímat nebude a většině sebevražd – těch je ve statistikách úmrtí způsobených střelnou zbraní nejvíc – také nezabrání. Ovšem nešťastné náhody, jako v případě matky, kterou při nákupu ve Walmartu zastřelilo její vlastní legálně drženou zbraní dvouleté batole, to už je jiná. A využití kradené zbraně bude stejně problematické jako v případě zamčeného telefonu. Bude to ale ke komerčnímu úspěchu stačit? A proč novinka znervózňuje nejradikálnější americké zastánce práva na zbraň?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.