Dojeli osmnáctí, poslední ze všech týmů, tři vyčerpaní muži a dvě dívky, jedna s krvácejícím kolenem. Přesto na ně byl minulý týden v ulicích skotského Glasgow neskutečný pohled. Zvlášť na obě dívky. Vypadaly jako ostatní účastnice desetidenního světového šampionátu v cyklistice, měly dresy, aerodynamické přilby, superrychlá speciální kola… Jen měly v televizní grafice u svých jmen vlajku Afghánistánu – země, ve které dívky nesmí sportovat, nesmí ani studovat, mnohé nesmí bez doprovodu muže ani vyjít na ulici. Dvaadvacetiletá Mina a o dva roky starší Arefa reprezentovaly zemi, kde by se žena nemohla jen tak převléknout do cyklistického dresu a vyjet si na kole, a pokud by to udělala, hrozilo by jí veřejné bičování.

Byl to velmi nepravděpodobný obrázek, když dvě afghánské dívky projížděly cílem závodu, kterého se účastnili nejlepší cyklisté světa. Nepravděpodobný, ale skvělý.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.