Na revoluční nálady zabírá nejlíp, jak známo, dovolenková sezona. A tak je sotva měsíc po dvoutýdenní vlně násilných nepokojů ve Francii ticho po pěšině. Zatímco francouzské pojišťovny hradí rekordní škodu na poničených úřadech, obchodech i autech ve výši 650 milionů eur, pozornost Čechů se přešaltovala na hořící Středomoří. Věříme, že i kvůli loňské zkáze Českosaského Švýcarska jde o hrozbu pro tuzemsko aktuálnější než přízrak masového pouličního drancování či krvavých střetů s policií.

Omyl. Nelze spoléhat na sametovou tradici „holých rukou“. I u nás stačí k zažehnutí násilí málo. Varováním není jen nedávný útok zmanipulovaného davu proti ukrajinské vlajce na Národním muzeu. Ničivostí i mírou zloby snese srovnání se současnými bitkami na předměstích Paříže nebo Marseille výbuch agresivity Čechů v letních měsících roku 1893 – tedy právě před 130 lety.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.