V době boomu domácích fotovoltaických elektráren, v nichž si lidé ze slunečních paprsků vyrábí vlastní elektrický proud, se trochu pozapomnělo na starší, ale osvědčený způsob využívání solární energie. Fototermické kolektory. Slunce v nich ohřívá kapalinu, která následně předá získané teplo do vody. Na pořízení i údržbu jsou levnější a jednodušší než fotovoltaické systémy, přitom s nimi lze dosáhnout skvělých úspor na celkových výdajích za energie. Domácnostem je dokážou snížit až o třetinu.

„V případě ohřevu vody zvládnou pokrýt 70 procent nákladů,“ uvádí Marie Bártová, tajemnice Československé společnosti pro sluneční energii. Energetičtí poradci její slova potvrzují. Aby ale vše fungovalo, jak má, je potřeba při výběru fototermických systémů dodržet několik základních pravidel.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze