V distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy odhalili policisté v sobotu odpoledne v zásilce banánů 646 kilogramů kokainu. Objevená droga směřovala podle mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasové z Ekvádoru přes Amsterodam. Je podle ní možné, že se stala logistická chyba, když se zásilka nestihla v Amsterodamu vyložit a dorazila v banánových krabicích až do skladu ve středních Čechách. V koncové distribuci má zadržená droga hodnotu zhruba dvě miliardy korun, uvedla na svém webu televize Nova, která na případ upozornila.

Na zásilky s drogou narazili při vykládání palet zaměstnanci skladu, kteří zavolali policii. „Nalezeny byly kilové balíčky s podezřelým práškem. Test náhodného vzorku prokázal, že se jedná o omamnou látku, přesněji o kokain,“ uvedla Šmoldasová.

Detektivové podle ní zahájili úkony trestního řízení s cílem zjistit, kdo zásilku poslal a komu byla určena. Na případu budou čeští kriminalisté z protidrogové centrály spolupracovat se svými kolegy z Interpolu a Europolu, protože jde o mezinárodní případ, dodala mluvčí.

Množství drogy nalezené v Klecanech patří k jedné z největších zásilek zachycených v České republice. Zhruba 646 kilogramů kokainu má v koncové distribuci hodnotu zhruba dvě miliardy korun, jeden gram se podle Novy prodává za tři tisíce korun. Šmoldasová řekla, že hodnota drogy se liší podle trhu i kvality kokainu, čistotu nalezené látky nyní budou zkoumat odborníci Kriminalistického ústavu.

Obchodní řetězec Albert uvedl, že jeho pracovníci poskytují Národní protidrogové centrále součinnost při vyšetřování. „Na distribučním centru se vede vyšetřování policie k případu, který nemá souvislost s naší společností. Naši pracovníci poskytují plnou součinnost. Více se k případu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nebudeme vyjadřovat,“ řekl mluvčí společnosti Jiří Mareček.

Případy odhalení velkého množství kokainu v Česku

1. července 2022 - Sobědruhy na Teplicku, 250 kilogramů 

10. června 2022 - Jičín a Rychnov nad Kněžnou, 840 kilogramů 

1. dubna 2015 - Praha, 100 kilogramů 

20. března 1999 - Malý Borek na Mělnicku, 117 kg