Velké jazykové modely se staly technickou inovací tohoto roku a dle všech ukazatelů lze předpokládat, že jejich využitelnost do budoucna poroste. U modelů, které komunikují přirozeným lidským jazykem, je klíčové, kdo je vytváří a kdo nad nimi má kontrolu. Jedná se o strategické úvahy, které se dotýkají české i evropské suverenity a budoucí prosperity.

Umělou inteligenci již nelze ignorovat. Velké jazykové modely jsou natolik užitečné, že se zcela jistě nejedná jen o další bublinu. Pokud jste se doposud zaměřovali na chyby, které tyto modely dělají, například že model umí správně napsat jen čtyři z pěti hrdinů Rychlých šípů nebo že postava na vygenerovaném obrázku má šest prstů, přestaňte. Místo popírání očividného pokroku je třeba zaměřit se na trendy a důsledky pro naši společnost. K umělé inteligenci musíme zaujmout velmi pragmatický a strategický přístup.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.