Podle Světového ekonomického fóra zanikne do roku 2028 v důsledku AI a generativní AI až 85 milionů pracovních míst, zároveň vznikne 97 milionů pozic nových. Problémem není ztráta práce jako takové, ale spíše změna její podoby, a tedy potřeba přizpůsobit se.

Jednou z hlavních změn je odklon od učení se tvrdých dat a faktografie směrem k měkkým dovednostem. Umělá inteligence na pracovním trhu nahradí (a v některých firmách již nahradila) začínající copywritery, juniorní programátory nebo právní koncipienty. Automatizaci lze efektivně využít v oblasti účetnictví, administrativy a zpracování dat. Umělá inteligence zvládne slušně psát, umí v základu programovat i analyzovat data.

Co ale není její parketa, jsou zmíněné soft skills. Nedokáže vést lidi, vytvářet vztahy, není empatická, chápavá, nezvládne vyjednávat a není týmový hráč. Právě v těchto oblastech tkví budoucí hodnota lidské práce. Podstatná nebude pouze technologická gramotnost, ale zejména ochota a schopnost učit se, adaptovat se a rozvíjet sociálně emoční dovednosti.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.