Čína zveřejnila další sérii statistických dat, která ukazují, že druhá největší ekonomika světa roste výrazně pomaleji, než si vláda v Pekingu naplánovala. Čínský statistický úřad navíc přestal zveřejňovat údaje o nezaměstnanosti mezi mladými, která byla v posledních měsících rekordní.
Maloobchodní tržby se v červenci zvýšily meziročně o 2,5 procenta, zatímco v červnu jejich růst činil 3,1 procenta. Výsledek výrazně zaostal za odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří naopak počítali se zrychlením růstu. Průmyslová výroba pak zpomalila tempo meziročního růstu na 3,7 procenta z červnové hodnoty 4,4 procenta.
„Při regulaci hospodářství musíme zesílit úlohu makroekonomické politiky a vyvinout dostatečné úsilí, abychom zvýšili domácí poptávku, posílili důvěru a také předcházeli rizikům,“ uvedl statistický úřad. Situace v Číně i v zahraničí je podle něj komplikovaná a domácí poptávka slabá.
Třetím důkazem, že čínská ekonomika slábne, jsou data o vývoji investic do fixních aktiv, kam patří například továrny, infrastruktura a podobně. Od ledna do konce července objem těchto investic meziročně vzrostl o 3,4 procenta, a zpomalil tak z 3,8 procenta za období leden až červen. I zde analytici předpokládali, že tempo růstu zůstane alespoň na úrovni, kde bylo ke konci předchozího měsíce.

Zpomalení růstu ekonomiky se odráží i v situaci na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla na 5,3 z červnové hodnoty 5,2 procenta. Na rozdíl od předchozích zpráv ale ta červencová už neobsahuje u vývoje nezaměstnanosti rozdělení do věkových kategorií. Mezi lidmi ve věku 16 až 24 let se míra nezaměstnanosti přitom v červnu vyšplhala na rekordních 21,3 procenta. Mluvčí statistického úřadu podle serveru CNBC řekl, že kvůli ekonomickým a sociálním změnám úřad přehodnotí způsob výpočtu.
Investice do realitního sektoru, který je v posledních letech jedním z důvodů zhoršení ekonomických ukazatelů, pak od začátku roku do konce července meziročně klesly o 8,5 procenta. To je výraznější pokles, než jaký Čína registruje ke konci června. „Peking už přijal některá opatření, aby napětí v realitním sektoru snížil. Podle našeho názoru to ale nestačí a je to příliš pomalé,“ řekl hlavní analytik pro Čínu ve společnosti Nomura Tching Lu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist