Z ukrajinského přístavu Oděsa vyjela ve středu první nákladní loď od chvíle, kdy Rusko v polovině července oznámilo, že přestává dodržovat dohodu o vývozu ukrajinského obilí. Rusové pohrozili, že budou tato plavidla považovat za vojenské cíle, a zveřejnili video, jak jejich vojáci jednu nákladní loď obsazují a kontrolují. Zároveň tento týden ruské drony opět zaútočily na ukrajinské přístavy Reni a Izmail na Dunaji a poničily tamní obilná sila.

Cesta kontejnerové lodi Joseph Schulte, která pluje pod hongkongskou vlajkou, je testem, jak se budou Rusové chovat v případě, kdy poprvé od vypuknutí invaze odpluje loď s nákladem, na niž se nevztahuje obilná dohoda domluvená OSN a Tureckem. Ukrajina vyhlásila v Černém moři humanitární koridor, kterým chce vyvést ze svých přístavů lodě, jež tam uvízly podobně jako Joseph Schulte kvůli ruské invazi a které mohou na světový trh dodat miliony tun obilí.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.