Jedním z nejdůležitějších témat v Evropě teď bude rozšíření Evropské unie. Signálem toho byl projev Belgičana Charlese Michela, stálého předsedy summitů „lídrů členských států“ EU, který o tomto kroku mluvil tento týden ve slovinském Bledu. Přinášíme hlavní otázky a odpovědi k nadcházející debatě o možných nových přírůstcích v řadách unie.

Proč se teď mluví o rozšíření EU?

Zjednodušeně proto, že do unie chce vstoupit Ukrajina a našla si dost spojenců v Evropě, kteří ji v tom podporují. EU už loni krátce po ruském útoku na zemi udělila Ukrajině kandidátský status a prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že do konce roku 2023 chce jeho vláda začít vyjednávat o podmínkách vstupu. Začátkem října se mají o stejné věci pobavit lídři členských států na summitu ve španělské Granadě a Evropská komise slíbila přijít během října s balíčkem pomoci zájemcům o EU. Podzimní „rozšiřovací diář“ je tak poměrně jasný.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.