Více než měsíc řešily státy Evropské unie, jak má vypadat embargo na ruskou ropu. Rychlému přijetí stál v cestě hlavně nesouhlas Maďarska, bez nějž nešlo embargo schválit. U věcí týkajících se zahraniční politiky EU by se proto mělo zrušit veto. V rozhovoru pro HN a dalších pět evropských médií to říká předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Taková změna by právě podobným situacím předešla. Kompletní změně trhu s energiemi se stejně Evropa podle von der Leyenové nevyhne. Nyní vidí jako důležité pomoci Ukrajině.

HN: Ukrajina bude potřebovat bilion eur jen na poválečnou obnovu a v současných solidárních fondech EU tyto peníze nejsou. Odkud a kolik peněz dokáže dostat z členských států na Ukrajinu?

Coby spojenci Ukrajiny jí pomůžeme znovu se postavit. Je v našem strategickém zájmu, aby se z ní, z této demokracie plné života, nestal padlý stát na našich hranicích. Komise už navrhla platformu na pomoc poválečné rekonstrukci země, kde by se scházely peníze od všech těch, kteří chtějí pomoci. Ať už od členských států EU, nebo od mezinárodních finančních institucí, G20, Kanady, či třeba Spojených států. „Majiteli“ této platformy by byli sami Ukrajinci. Budeme ale požadovat, aby tyto investice byly bezprostředně spojeny s vnitřními reformami země. Druhý krok je pak na evropských institucích, konkrétně na radě a Evropském parlamentu – a to říct, jak a z čeho zaplatit evropský podíl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.