Všeobecně vžitou představu, že lidé bez domova budou mít tendenci utratit nečekaně nabyté peníze za drogy, alkohol a jiná „lákadla“, obrátila naruby kanadská studie. Ta přišla s překvapivým zjištěním, že většina bezdomovců použila jednorázový příjem 7500 kanadských dolarů (122 000 korun) na nájem, potraviny, dopravu a oděvy. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.

Předsudky, na něž studie upozornila, jen komplikují vytváření nějaké strategie pro potírání bezdomovectví, říkají její autoři. Ničím nepodmíněná hotovost podle nich evidentně vede ke zlepšení situace lidí bez domova, což dodává na váze argumentům volajícím po zavedení zaručeného základního příjmu, který by lidem pomáhal pokrýt základní životní náklady.

Vědci z Univerzity Britské Kolumbie ve své zprávě popsali, jak sledovali útraty 50 osob bez domova poté, co obdržely 7500 kanadských dolarů. Jejich studii předcházel průzkum mezi 1114 lidmi ve Spojených státech, který vysledoval „veřejnou nedůvěru“ ve schopnost bezdomovců spravovat peníze. Účastníci této studie předpověděli, že příjemci nepodmíněných 7500 dolarů v hotovosti utratí většinu těchto peněz za „lákavé zboží“, jako jsou alkohol, drogy či tabákové výrobky.

Kanadští vědci navázali na americký průzkum tím, že tuto částku skutečně poskytli 50 lidem ve Vancouveru bez střechy nad hlavou a porovnali jejich útraty s kontrolní skupinou 65 bezdomovců, kteří žádné peníze nedostali.

Zjistili, že příjemci hotovosti strávili bez domova v průměru o 99 dní méně než kontrolní skupina, začali víc šetřit a v důsledku stáli kanadskou společnost méně, neboť trávili méně času po ubytovnách.

„Vliv předsudků je zhoubný,“ uvedl profesor psychologie a vedoucí studie Ťia-jing Čao. „Když lidé obdrželi hotovost, ve skutečnosti ji utratili za věci, za které byste ji utratili i vy nebo já – za bydlení, ošacení, jídlo, dopravu – a ne za drogy nebo alkohol,“ řekl.

Vědci se postarali o to, aby lidé dostali celý obnos naráz, a měli tak „maximální nákupní svobodu a možnost volby“, než kdyby jim pravidelně chodily menší částky.

Vedoucí studie řekl, že se výzkumu neúčastnili lidé s extrémní mírou užívání návykových látek či alkoholu nebo se symptomy duševních chorob, protože ti podle vědců nezastupují většinu lidí bez domova. Ta podle něj spíše není vidět. „Spí v autech nebo na gauči u kamarádů a neužívají drogy ani alkohol,“ dodal vědec.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.