Za dítě, seniora nebo nezaměstnaného bude stát příští rok na zdravotní pojištění platit měsíčně 2085 korun, letos je to 1900 korun. Příslušné nařízení ve středu schválila vláda. Jde o povinnost stanovenou zákonem, konstatoval po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Dodal, že vláda postupovala přesně podle nově definovaného postupu. Na takzvané státní pojištěnce půjde podle odhadu ministerstva financí příští rok z rozpočtu 151 miliard korun, téměř o 11 miliard víc než letos. Podle aktuálního odhadu stát letos zaplatí 140,1 miliardy, zhruba o 1,7 miliardy méně, než se očekávalo ve schváleném rozpočtu.

Příští rok bude první, kdy se výše valorizace platby za státní pojištěnce bude podle zákona měnit automaticky. Částka se zvýší meziročně o polovinu růstu reálné mzdy a inflaci z června 2023. Pro příští rok tedy o 9,7 procenta. Stejně se zvýší na 15 440 korun i vyměřovací základ, ze kterého odvádějí například podnikatelé minimální pojistné.

Pojišťovny pro příští rok počítají s tím, že systém veřejného zdravotního pojištění bude hospodařit s více než 489 miliardami korun, na zdravotním pojistném se vybere přes 334 miliard.

Ministerstvo financí předpokládá, že státních pojištěnců bude 6,035 milionu, zhruba o 100 000 méně než letos. Od začátku války stát platil pojištění i uprchlíkům z Ukrajiny, v současné době většině dospělých 150 dní od příchodu do ČR, dětem, seniorům a pečujícím matkám po dobu dočasné ochrany. V červnu mělo dočasnou ochranu asi 344 000 osob, na konci května jich přes 99 000 pracovalo a nárok na státní platbu za zdravotní pojištění neměli.

Z rozpočtu tak podle odhadů půjde na státní pojištěnce asi 151 miliard korun. „Mělo by tak oproti schválenému rozpočtu 2023 dojít k meziročnímu zvýšení o 9,2 miliardy korun. Aktuální odhad platby státu v roce 2023 je nižší než schválený rozpočet na rok 2023,“ uvedlo v dokumentu ministerstvo. Očekává, že platba státu bude 140,1 miliardy.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist