Prodejem ztrátových nemovitostí, jejichž hodnota podle znaleckých posudků dosahuje téměř na 60 milionů korun, plánuje z větší části financovat chystanou kampaň bývalá vládní Sociální demokracie. Strana, která v posledních volbách vypadla ze sněmovny, prodává nemovitosti v Českých Budějovicích, Rychnově nad Kněžnou, Břeclavi, Olomouci, Jihlavě, Karlových Varech a v Ústí nad Labem. Prodala již budovu v Rakovníku, naopak nechystá se prodávat Lidový dům v Praze nebo královéhradeckou Střelnici, sdělil předseda SOCDEM Michal Šmarda.

Sociální demokracie, donedávna ČSSD, plánuje dát v příštích dvou letech na kampaň více než 100 milionů korun. V pátek oznámila, že většinu peněz na ni získá prodejem části nemovitého majetku. „Zbytek lepším hospodařením s výnosným majetkem. Snad se podaří zajistit i sponzoring,“ uvedl v tiskové zprávě statutární místopředseda Sociální demokracie Igor Bruzl. Strana také zvýšila členské příspěvky.

Šmarda sdělil, že aktuálně se prodej týká nemovitostí v Českých Budějovicích, Rychnově nad Kněžnou, Břeclavi, Olomouci, Jihlavě, Karlových Varech a v Ústí nad Labem. „Jednu budovu v Rakovníku již Sociální demokracie prodala za přibližně 5,4 milionu korun. O dalších nemovitostech rozhodne předsednictvo po vyhotovení nových znaleckých posudků,“ uvedl. Strana vylučuje prodej svého pražského sídla Lidového domu i Střelnice v Hradci Králové. „Jednat je třeba o výhodnějším způsobu využití nemovitosti v Kladně,“ doplnil Šmarda.

SOCDEM chce v kampani představovat svá řešení, která mají být alternativou proti vládním krokům, ale i vůči nynější opozici, kterou tvoří hnutí ANO a SPD. „Pravicová vláda se chová naprosto asociálně, nezajímají ji osudy zaměstnanců, seniorů nebo mladých rodin. Populistická parlamentní opozice je nedůvěryhodná a nenabízí vládě alternativu,“ uvedl Šmarda.

Strana nyní vybírá kandidáty pro evropské či krajské volby v příštím roce a pracuje na aktualizaci programu. „Počítáme s tím, že složení kandidátek do evropských voleb představíme spolu s programem na začátku října. Ještě předtím proběhne programová konference strany,“ uvedl Šmarda.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist