Prodejem ztrátových nemovitostí, jejichž hodnota podle znaleckých posudků dosahuje téměř na 60 milionů korun, plánuje z větší části financovat chystanou kampaň bývalá vládní Sociální demokracie. Strana, která v posledních volbách vypadla ze sněmovny, prodává nemovitosti v Českých Budějovicích, Rychnově nad Kněžnou, Břeclavi, Olomouci, Jihlavě, Karlových Varech a v Ústí nad Labem. Prodala již budovu v Rakovníku, naopak nechystá se prodávat Lidový dům v Praze nebo královéhradeckou Střelnici, sdělil předseda SOCDEM Michal Šmarda.

Sociální demokracie, donedávna ČSSD, plánuje dát v příštích dvou letech na kampaň více než 100 milionů korun. V pátek oznámila, že většinu peněz na ni získá prodejem části nemovitého majetku. „Zbytek lepším hospodařením s výnosným majetkem. Snad se podaří zajistit i sponzoring,“ uvedl v tiskové zprávě statutární místopředseda Sociální demokracie Igor Bruzl. Strana také zvýšila členské příspěvky.

Šmarda sdělil, že aktuálně se prodej týká nemovitostí v Českých Budějovicích, Rychnově nad Kněžnou, Břeclavi, Olomouci, Jihlavě, Karlových Varech a v Ústí nad Labem. „Jednu budovu v Rakovníku již Sociální demokracie prodala za přibližně 5,4 milionu korun. O dalších nemovitostech rozhodne předsednictvo po vyhotovení nových znaleckých posudků,“ uvedl. Strana vylučuje prodej svého pražského sídla Lidového domu i Střelnice v Hradci Králové. „Jednat je třeba o výhodnějším způsobu využití nemovitosti v Kladně,“ doplnil Šmarda.

SOCDEM chce v kampani představovat svá řešení, která mají být alternativou proti vládním krokům, ale i vůči nynější opozici, kterou tvoří hnutí ANO a SPD. „Pravicová vláda se chová naprosto asociálně, nezajímají ji osudy zaměstnanců, seniorů nebo mladých rodin. Populistická parlamentní opozice je nedůvěryhodná a nenabízí vládě alternativu,“ uvedl Šmarda.

Strana nyní vybírá kandidáty pro evropské či krajské volby v příštím roce a pracuje na aktualizaci programu. „Počítáme s tím, že složení kandidátek do evropských voleb představíme spolu s programem na začátku října. Ještě předtím proběhne programová konference strany,“ uvedl Šmarda.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.