Hrozí, že v zimě přestanou tisíce lékařů sloužit dobrovolné přesčasy v nemocnicích a tím se zpozdí plánované operace. A to proto, že i přes nesouhlas části zdravotníků sněmovna v úterý schválila úpravu zákoníku práce. Dnes může zaměstnavatel nařídit 150 hodin práce přesčas ročně, další přesčasy nad tento rámec jsou dobrovolné. Právě s dočasným navýšením těch dobrovolných – ze 416 na 832 hodin ročně – počítá přijatá novela. Předseda sekce mladých lékařů v České lékařské komoře Jan Přáda takovou změnu kritizuje s tím, že právě mladí lékaři jsou nyní do přesčasů tlačeni.

Kvůli změnám pravidel a snaze získat lepší pracovní podmínky a adekvátnější platy jednali zástupci mladých lékařů v pondělí s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Přáda v rozhovoru pro HN uvádí, že mu s kolegy ale jednání přineslo větší frustraci. Zároveň líčí, kolik lékařů by mohlo v Česku kvůli novým pravidlům skončit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.