Mnoho investorů chce své peníze dávat do něčeho, co je zelené. Jenže jaké technologie lze za zelené považovat? To v Evropě řeší taxonomie, tedy vodítka pro investory. Vydala ji Evropská komise, schválily členské země Evropské unie a Evropský parlament. K radosti Čechů nebo Francouzů a nelibosti třeba Rakušanů je v taxonomii i jádro. Velmi důležitým spoluautorem návrhu komise je Čech Martin Špolc, vedoucí týmu expertů, kteří jsou za taxonomii zodpovědní. Jak tvrdí v rozhovoru s HN, taxonomie se nemusí bát ani tradiční průmysl, který je  důležitou součástí české ekonomiky.

K čemu vlastně potřebujeme taxonomii?

Cílem taxonomie je usnadnit společnostem a finančnímu sektoru investovat do projektů, které jsou v souladu s cíli Green Dealu, tedy Zelené dohody. Taxonomie je jednotný systém pro klasifikaci, které z hospodářských činností lze považovat za udržitelné na úrovni EU. Ve stručnosti – hospodářské činnosti lze považovat za udržitelné, pokud mají významný pozitivní dopad na klima nebo jiný aspekt životního prostředí v širším slova smyslu a nepoškozují významně žádný z aspektů životního prostředí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.