Britská fintechová společnost Revolut se se svým investorem SoftBank dohodla na zjednodušení vlastnické struktury. Je tak blíže získání dlouho odkládané bankovní licence na svém domácím trhu, píše s odkazem na tři osoby obeznámené se situací deník Financial Times (FT).

FT uvádí, že Revolut a SoftBank vedly několikaměsíční jednání, přičemž japonský investor požadoval řádnou kompenzaci za to, že se vzdá své prioritní třídy akcií. Nejhodnotnější britský fintech může získat britskou bankovní licenci pouze v případě, že se zbaví prioritních akcií v držení investorů včetně SoftBank.

Podle zprávy deníku britská centrální banka Revolutu nařídila, aby svých šest tříd akcií sloučil do jedné. Byla to podmínka pro udělení plné licence, o kterou společnost poprvé požádala před více než dvěma a půl lety.

Zásadní dohoda uzavřená minulý týden nezahrnuje žádnou novou emisi zvláštních akcií pro SoftBank a nebude mít ani finanční dopad na společnost, uvádí FT. Podle zprávy také další investoři, jako například Tiger Global Management, společnost rizikového kapitálu TCV, Balderton Capital a Ribbit Capital, buď souhlasili s převodem svých akcií do jedné třídy, nebo o tom vedou závěrečná jednání.

Společnost Revolut uplatnila v roce 2021 speciální bankovní licenci v České republice. Tato licence umožňuje firmě Revolut Bank poskytovat omezené bankovní služby prostřednictvím aplikace Revolut spolu s řadou finančních služeb a produktů, které poskytují jiné firmy z Revolut Group.

Společnost nemá fyzické pobočky. Nabízí digitální bankovnictví, převody peněz a obchodování s kryptoměnami a s akciemi prostřednictvím jediné aplikace. Po celém světě má nyní více než 30 milionů zákazníků.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.