Zmatek na Hradě, který vyvrcholil nucenými odchody osob provázejících Petra Pavla v jeho prezidentské kampani, není dobrým signálem. Nejde přitom o konkrétní lidi. Jde mírně řečeno o upatlaný způsob, jakým k hradnímu „personálnímu masakru“ došlo. Když k tomu připočteme další přešlapy posledních týdnů – karambol při jmenování ústavních soudců a podivné tance kolem vetování či nevetování důchodové reformy –, můžeme vyslovit pochybnosti, zda Petr Pavel drží svůj úřad pevně v rukou. A formulovat obavu, jestli se nevyvíjí ve slabého prezidenta se všemi možnými neblahými důsledky.
Před závorku se samozřejmě patří vytknout tři momenty.
První: I kdybychom všechny chyby a nedostatky Petra Pavla naházeli na jednu hromadu a vynásobili milionem, stále by nedosahovaly miliontiny úrovně, kterou prezidentský úřad dokázal jediným výrokem zašpinit Miloš Zeman.
Druhý: Petr Pavel není zkušeným politikem, teprve se učí, není nad ním nutné hned lámat hůl či jakýkoliv jiný předmět. Je zcela v jeho možnostech výkon podstatně zlepšit.
Třetí: Když si představíme, jak by asi vypadalo alternativní prezidentství Andreje Babiše, málem soudného člověka přechází chuť Pavlovi vůbec něco vytýkat.
Co se dočtete dál
- Ve kterých případech ukázal prezident Pavel nerozhodnost?
- Jak měl postupovat během odchodu své mluvčí?
- Jakou roli by měl přisuzovat svým poradcům?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.