Zmatek na Hradě, který vyvrcholil nucenými odchody osob provázejících Petra Pavla v jeho prezidentské kampani, není dobrým signálem. Nejde přitom o konkrétní lidi. Jde mírně řečeno o upatlaný způsob, jakým k hradnímu „personálnímu masakru“ došlo. Když k tomu připočteme další přešlapy posledních týdnů – karambol při jmenování ústavních soudců a podivné tance kolem vetování či nevetování důchodové reformy –, můžeme vyslovit pochybnosti, zda Petr Pavel drží svůj úřad pevně v rukou. A formulovat obavu, jestli se nevyvíjí ve slabého prezidenta se všemi možnými neblahými důsledky.

Před závorku se samozřejmě patří vytknout tři momenty.

První: I kdybychom všechny chyby a nedostatky Petra Pavla naházeli na jednu hromadu a vynásobili milionem, stále by nedosahovaly miliontiny úrovně, kterou prezidentský úřad dokázal jediným výrokem zašpinit Miloš Zeman.

Druhý: Petr Pavel není zkušeným politikem, teprve se učí, není nad ním nutné hned lámat hůl či jakýkoliv jiný předmět. Je zcela v jeho možnostech výkon podstatně zlepšit.

Třetí: Když si představíme, jak by asi vypadalo alternativní prezidentství Andreje Babiše, málem soudného člověka přechází chuť Pavlovi vůbec něco vytýkat.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Ve kterých případech ukázal prezident Pavel nerozhodnost?
  • Jak měl postupovat během odchodu své mluvčí?
  • Jakou roli by měl přisuzovat svým poradcům?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.