Během voleb nebyl obvykle téměř k zastižení. Celé dny seděl v televizním studiu a rozdával rozhovory. Zanalyzovat výsledky hlasování jako on uměl málokdo. S komentováním politiky ale letos v březnu politolog Tomáš Lebeda skončil. Přijal nabídku prezidenta Petra Pavla a stal se jeho klíčovým mužem pro domácí politiku. Jeho tým nyní připravuje analýzy k zákonům, podklady k jednání a vybírá i kandidáty do Ústavní soudu. Na ně se ale v poslední době snáší ostrá kritika. „Kandidáti se rozebírají na šroubky a kolečka, pokud to bude pokračovat, mohli by si erudovaní uchazeči říct, že jim to za to nestojí,“ říká Lebeda v rozhovoru pro HN.

Nekomentoval byste dění na Hradě raději zvenku, než abyste byl jeho součástí?

Myslím, že ne. Pro každého, kdo se politikou zabývá, třeba i akademicky, je to mimořádně zajímavá zkušenost. Ale jednou tato služba skončí a zase se do akademické sféry vrátím a začnu znovu komentovat politické dění. Je to příjemná změna po těch letech, trochu si od komentářů v médiích odpočinout a podívat se na to z druhé strany.

Co vás z té druhé strany překvapilo?

Jak je někdy interpretováno politické dění, kterého jsem svědkem. To je pro mě nová zkušenost a vidím, že někteří novináři dokážou zaníceně popisovat něco, co objektivně není pravda.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak prezident hodnotí konsolidační balíček?
  • Kdo mohl za zmatky kolem podpisu u důchodové novely?
  • Čeho se Hrad bojí, když bude kritika kandidátů do Ústavního soudu pokračovat?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.