Polské volby přinesly vítězství opozičních stran, které se nakonec domluví na utvoření nové vlády. Nebudou to mít ale jednoduché. Na řadě věcí se taková vláda bude muset domlouvat s prezidentem Andrzejem Dudou, který má velmi blízko k politické konkurenci.

Změny budou postupné a rušit vše, co dosud národněkonzervativní pravice zavedla, se ani novému kabinetu chtít nebude.

Dosavadní opozice během pár měsíců v Polsku nahradí národněkonzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), jež byla u moci posledních osm let. Toto vítězství je obrovskou satisfakcí pro Donalda Tuska – lídra hlavní opoziční strany Občanské koalice. Tusk strávil pět let v Bruselu v čele Evropské rady. Jeho odchod z vlasti před uplynutím celého mandátu v křesle premiéra byl mnohými v roce 2014 vnímán jako zrada. Stal se neoblíbenou tváří symbolizující aférami smýkanou politiku Občanské platformy v posledních letech jejího minulého vládnutí.

Letos ale dokázal v lidech probudit víru v to, že změna je v Polsku možná. Mobilizoval voliče a voličky, přestože si ho jako hlavní cíl své negativní kampaně vybralo Právo a spravedlnost.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V čem to bude mít pravděpodobná vláda Donalda Tuska nyní těžké?
  • Jakou roli budou nyní hrát ambice prezidenta Dudy, který je na straně konzervativců?
  • A co znamenají polské volby pro Česko?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.