Trh s nemovitostmi v Česku a na Slovensku mají každý své typické rysy, ale i mnoho společného. Oba ovlivňují faktory globálního trhu, jsou v současnosti vyspělé a promítají se do nich světové trendy – ve většině segmentů realit působí mezinárodní i lokální investoři a developeři.  

Kromě přirozeného působení tržních sil začala cenu nemovitostí ovlivňovat i pandemie a následně válka na Ukrajině, jejímž důsledkem je vysoká inflace, růst úroků a také změna ve spotřebitelském chování. Zmíněné události sice působí na oba trhy stejně, ale mají rozdílný vliv na různé segmenty. Jejich efekt se projevuje jinak u kancelářských budov a jinak například u nákupních center.

Paradoxem je, že dražší bankovní financování v kombinaci s inflací tlačí cílené výnosy z nemovitostí vzhůru, což se projevuje snížením jejich hodnoty. Jsou zde i pozitivní vlivy. Například výroba produktů se postupně přesouvá do zemí jejich původu, takzvaný reshoring, a také trend spotřebitelů tolik za produkty necestovat. To přeje zhodnocování retailových a logistických parků u nás i na Slovensku. 

V komerčních nemovitostech je nejzásadnějším rozdílem to, jaká konkurence panuje na investičním trhu. Zatímco ten český tvoří desítky hráčů s vysokým podílem zahraničních investorů, na Slovensku je jich jen několik. To ale na druhou stranu, společně s dalšími faktory, koreluje s jejich vyšší výkonností.

Rezidenční trh je do velké míry ovlivňován apetitem spotřebitelů, spojeným s hypotečním trhem, který je na Slovensku a v Česku rozdílný. Úrokové sazby v Česku usměrňuje Česká národní banka, kdežto na Slovensku Evropská centrální banka. V porovnání s námi jsou slovenské hypotéky levnější zhruba o tři procenta, což dramaticky působí na samotnou poptávku na rezidenčním trhu. 

Nemovitostní trh je cyklický – období růstu střídá vystřízlivění v podobě poklesu hodnoty nemovitostí. Výrazný růst, který jsme sledovali v druhé polovině minulé dekády, kulminoval kolem roku 2021. Od té doby hodnota nemovitostí opět klesá. To přináší příležitost investovat do realit, které již nejsou „předražené“.

Z institucionálního pohledu budou mít výhodu nové fondy a také fondy schopné „unést“ i případný další pokles cen. Právě na tuto dobu byl stavěn i fond CB Property Investors, založený v roce 2020, který vyhledává nemovitosti v různých fázích výstavby, kdy už samotné dokončení stavby přinese výrazné zhodnocení. 

Přehled realitních fondů v Česku

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.