Trh s nemovitostmi v Česku a na Slovensku mají každý své typické rysy, ale i mnoho společného. Oba ovlivňují faktory globálního trhu, jsou v současnosti vyspělé a promítají se do nich světové trendy – ve většině segmentů realit působí mezinárodní i lokální investoři a developeři.  

Kromě přirozeného působení tržních sil začala cenu nemovitostí ovlivňovat i pandemie a následně válka na Ukrajině, jejímž důsledkem je vysoká inflace, růst úroků a také změna ve spotřebitelském chování. Zmíněné události sice působí na oba trhy stejně, ale mají rozdílný vliv na různé segmenty. Jejich efekt se projevuje jinak u kancelářských budov a jinak například u nákupních center.

Paradoxem je, že dražší bankovní financování v kombinaci s inflací tlačí cílené výnosy z nemovitostí vzhůru, což se projevuje snížením jejich hodnoty. Jsou zde i pozitivní vlivy. Například výroba produktů se postupně přesouvá do zemí jejich původu, takzvaný reshoring, a také trend spotřebitelů tolik za produkty necestovat. To přeje zhodnocování retailových a logistických parků u nás i na Slovensku. 

V komerčních nemovitostech je nejzásadnějším rozdílem to, jaká konkurence panuje na investičním trhu. Zatímco ten český tvoří desítky hráčů s vysokým podílem zahraničních investorů, na Slovensku je jich jen několik. To ale na druhou stranu, společně s dalšími faktory, koreluje s jejich vyšší výkonností.

Rezidenční trh je do velké míry ovlivňován apetitem spotřebitelů, spojeným s hypotečním trhem, který je na Slovensku a v Česku rozdílný. Úrokové sazby v Česku usměrňuje Česká národní banka, kdežto na Slovensku Evropská centrální banka. V porovnání s námi jsou slovenské hypotéky levnější zhruba o tři procenta, což dramaticky působí na samotnou poptávku na rezidenčním trhu. 

Nemovitostní trh je cyklický – období růstu střídá vystřízlivění v podobě poklesu hodnoty nemovitostí. Výrazný růst, který jsme sledovali v druhé polovině minulé dekády, kulminoval kolem roku 2021. Od té doby hodnota nemovitostí opět klesá. To přináší příležitost investovat do realit, které již nejsou „předražené“.

Z institucionálního pohledu budou mít výhodu nové fondy a také fondy schopné „unést“ i případný další pokles cen. Právě na tuto dobu byl stavěn i fond CB Property Investors, založený v roce 2020, který vyhledává nemovitosti v různých fázích výstavby, kdy už samotné dokončení stavby přinese výrazné zhodnocení. 

Přehled realitních fondů v Česku
Přehled realitních fondů v Česku

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist