S kolagenem je má pokožka pevnější a vypadá lépe. Příspěvek, v němž herečka Jitka Schneiderová propaguje účinky kolagenu v prášku, vidělo jen na YouTube přes sedmdesát tisíc lidí. V dalších videích se přidávají její kolegyně ze showbyznysu – zlepšuje prý kvalitu pleti, vlasů, nehtů, celkově zpomaluje stárnutí.  Byznys kolem kolagenu se v poslední době výrazně rozjíždí, a i když konkrétní data chybí, odborníci odhadují, že mezi všemi doplňky stravy se prodá pět procent těch s kolagenem. A potvrzují to i samy firmy, které tuto bílkovinu prodávají.

Nejde přitom o levnou záležitost. Kolagen by se měl brát denně a cena balení na měsíc se pohybuje kolem tisícikoruny, lze ale najít nabídky i za dva tisíce. Roční dávka tak vyjde na 12 až 24 tisíc. Rostoucí zájem i tržby potvrzují také veřejně dostupné dokumenty účetní závěrky firem, které kolagen prodávají.

Třeba společnost NutraQ, která rozjela masivní kampaň přes známé influencerky, vydělala v roce 2021 přes 35 milionů korun při tržbách 172 milionů. Meziročně její tržby vzrostly o 41 milionů korun. Aktuálnější údaje o ziscích firma do obchodního rejstříku nedodala. „Od roku 2019, kdy jsme uvedli náš produkt v České republice na trh, jsme zaznamenali neustále rostoucí zájem,“ potvrzuje mluvčí společnosti Renata Kroupová.  

Podle Asociace pro speciální potraviny představuje trh s doplňky zhruba pět miliard korun a každoročně roste. „Přípravky s kolagenem mohou tvořit cca pět procent celkových prodejů doplňků stravy,“ říká ředitel asociace Bohumil Hlavatý. 

Kolagen je základní bílkovina, která tvoří základní stavební bloky pojivových tkání. V lidském těle se vykytuje přirozeně, jeho hladina se ale může doplňovat právě potravinovými doplňky. Takový kolagen se většinou získává z kůže, kostí nebo šlach zvířat, zejména hovězího dobytka, případně z ryb. Jeho pozitivní účinky dokládá v poslední době i řada vědeckých studií.

„Za posledních 10 let byly v odborné literatuře publikovány desítky studií, které prokázaly, že hydrolyzovaný kolagen užívaný jednou denně dokáže redukovat jemné vrásky a současně zvýšit množství vody v pokožce,“ uvedl pro HN například farmaceut Ludvík Drnek.

Jeho slova potvrzuje i studie japonského Ústředního výzkumného ústavu, která pozorovala změny na pleti jedinců pravidelně užívajících kolagen po šesti a dvanácti týdnech. V porovnání se skupinou jedinců pod vlivem placeba byla jejich kůže po šesti týdnech sedmkrát hydratovanější, po dvanácti stále téměř třikrát. Z vizuálního hlediska se stav vrásek, v porovnání se skupinou užívající placebo, za daných dvanáct týdnů zlepšil desetkrát.

Kolagen tedy podle odborníků a studií vliv na lidský organismus má, roli ale hraje jeho podoba. Ten užívaný vnitřně, tedy formou tablet, využívá tělo na stavbu přirozené bílkoviny, a to tam, kde je jí nedostatek. To může být nejen v kůži, ale i ve vlasech, nehtech nebo v pohybovém ústrojí. Účinky kolagenu v krémech a dalších kosmetických prostředcích ale odborníci většinou zpochybňují. Například podle výzkumů Harvardovy univerzity takto vlákna kolagenu neprostupují dostatečně pod povrch kůže, a nedostanou se tedy ke zdroji  kolagenu přirozeně se vyskytujícího v těle.

„Přípravek, který má velkou molekulu kolagenu, zůstane na povrchu, pomáhá zvláčňování rohové vrstvy a neproniká do hloubky. Z principu by ale kosmetické prostředky neměly pronikat do prokrvených částí kůže, tedy by ani neměly mít ambici dopravit kolagen tam, kde je potřeba. Jedná se spíš o úpravu kožního povrchu, kde je kolagen spíše doplněk,“ vysvětluje přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a někdejší ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Dále upozorňuje, že kosmetika není lék, a proto by výrobci ani neměli dopustit, aby se do hloubky dostal: „Kosmetický prostředek nemá žádné složité léčebné testy. Když někdo bude říkat, že dopravuje kolagen do střední vrstvy kůže a jde o kosmetický produkt, ne léčebný, tak to není správně.“ Podle Arenbergera má pak na vrásky a kvalitu pleti příznivý vliv samotná hydratace krémem jako takovým, ne už ale kolagen v jeho složení.

Lepší je tedy užívat kolagen jako doplněk stravy. Při výběru pak ale hraje podstatnou roli také typ kolagenu, který daný produkt obsahuje. Na výrobcích je totiž často uváděn typ I, II nebo III, přičemž každý z nich se „specializuje“ na podporu jiné oblasti. Obsahuje-li produkt všechny typy, bude mít tělo větší výběr pro jeho využití.

„Organismus si zásobu kolagenu vytváří na základě stavebních kamenů, které jsou v živinách. Když tělu dáte dostatečnou nabídku typů kolagenu, bude schopné stavět tam, kde je to třeba,“ vysvětluje Arenberger. Dalším důležitým krokem je zkontrolovat, je-li upravena velikost kolagenových vláken ve výrobku.

„Pro spotřebitele je velmi těžké poznat, který přípravek s kolagenem se bude vstřebávat a nepůjde tak o vyhozené peníze. Doporučil bych kupovat přípravky od výrobců, kteří u svého výrobku dokážou deklarovat velikost hydrolyzovaného kolagenu, která by měla být menší než 10 000 daltonů,“ radí farmaceut Drnek. Kolagen podávaný ve větší velikosti vláken totiž tělo podle něj s největší pravděpodobností nedokáže spotřebovat, a tak jej vyloučí.

Odborníci se přitom shodují, že při výběru mezi hovězím a rybím kolagenem je vhodnější spíše ten rybí. Hrozí u něj totiž menší nebezpečí výskytu škodlivých látek. U obou druhů ale samozřejmě hraje roli prostředí, ze kterého zvířata pochází.

Odborníci užívání kolagenu doporučují všem, kteří chtějí zpomalit tvorbu vrásek, přičemž ženy by měly začít dříve než muži. „Mužské pohlavní orgány podporují tvorbu mazu v mazových žlázách a zlepšují kvalitu kožního povrchu. U žen naopak není kůže tak vláčná a mastná, proto je u nich třeba větší péče, aby byla kvalita pleti alespoň srovnatelná s mužskou a oddálilo se tak vysušení kůže,“ vysvětluje Arenberger s tím, že právě vysušování začíná zhruba po třicítce. 

„Tehdy je dobré začít nějaký krém užívat a s postupujícím věkem zvyšovat intenzitu produktů. Muži by se měli o svou kůži začít starat více kolem padesátky,“ dodává Arenberger. Kolagen je sám o sobě lidskému tělu prospěšný, je ale třeba mít na paměti, že přirozená bílkovina, která stářím ubývá, se už do organismu nikdy plnohodnotně nevrátí. Stejně tak i doplněk stravy není náhradou za pestrou, vyváženou stravu.

Pro podporu produkce kolagenu v těle je přitom možné udělat mnoho i samotným výběrem potravin. Podle harvardského výzkumu obsahují stavební látky pro tvorbu kolagenu třeba vejce, mléčné výrobky, maso nebo luštěniny. Pomoci se dá i užíváním vitaminu C, který tvorbě kolagenu napomáhá.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.