Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou světa, sesadí tak z této pozice Japonsko. Přispěje k tomu zejména oslabování japonského jenu vůči dolaru a euru, uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten ve své nejnovější prognóze odhaduje, že nominální hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos bude činit 4,43 bilionu dolarů (102,5 bilionu korun), zatímco v případě Japonska dosáhne 4,23 bilionu dolarů.

Kurz jenu vůči euru se pohybuje v blízkosti hranice 160 jenů za euro. Japonská měna také zůstává v blízkosti 33letého minima vůči dolaru, což japonskou centrální banku loni v říjnu přimělo k měnovým intervencím, uvedla agentura Bloomberg.

Oslabování japonské měny pramení zejména z přístupu k měnové politice, který se v Japonsku zásadně liší jak od postupu americké centrální banky (Fed), tak od postupu Evropské centrální banky (ECB). Zatímco Fed i ECB se snaží prostřednictvím vyšších úrokových sazeb dostat pod kontrolu inflaci, japonská centrální banka už několik let uplatňuje mimořádně uvolněnou měnovou politiku s nulovými nebo zápornými úrokovými sazbami. Po letech deflace se tak snažila podpořit růst cen.

Očekává se, že Fed i ECB na svých dalších zasedáních základní úroky nezmění, ty pak zůstanou delší dobu na vyšší úrovni. Tím se tlak na japonský jen ještě zvýší. Japonská centrální banka má sice zasedání příští týden, ale trh konec záporných úroků nečeká dříve než příští rok.

Data podle agentury Bloomberg naznačují stabilnější dlouhodobý růst německé ekonomiky. „Je pravda, že růstový potenciál Japonska zaostává a zůstává pomalý,“ řekl v úterý japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura po dotazu na prognózu MMF. „Rádi bychom znovu získali pozice, které jsme ztratili v posledních dvaceti nebo třiceti letech. Toho chceme dosáhnout prostřednictvím opatření, jako je náš připravovaný balíček,“ dodal.

Japonský premiér Fumio Kišida v pondělí uvedl, že balíček hospodářských stimulů zahrnuje mimo jiné prodloužení dotací na energie. Toto opatření má pomoci zmírnit krizi životních nákladů způsobenou nejvyšší inflací v Japonsku za poslední desetiletí. Kišida zmínil i kroky, které mají zajistit zachování růstu mezd, a snížení daní.

Údaje MMF rovněž signalizují, že Němci se pravděpodobně cítí ekonomicky mnohem lépe než Japonci. Průměrný HDP na osobu v Německu měnový fond odhaduje na 52 824 dolarů, zatímco v Japonsku podle prognózy činí 33 950 dolarů.

V případě České republiky prognóza uvádí nominální HDP 335 miliard dolarů a průměrný HDP na osobu 30 470 dolarů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.