Prezident Petr Pavel navrhl Senátu na ústavní soudce advokátku Lucii Dolanskou Bányaiovou a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna. Hrad to ve čtvrtek uvedl na webu. U Ústavního soudu (ÚS) je nyní jedno místo z 15 prázdné, neboť Senátem neprošel předchozí Pavlův nominant, soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon. Přesně za měsíc pak skončí mandát Radovanu Suchánkovi.

Dolanská Bányaiová působí jako advokátka téměř 20 let, svoji praxi zaměřuje především na zastupování klientů v soudních a rozhodčích řízeních, na soutěžní právo, mezinárodní právo soukromé a evropské právo.

Podle životopisu na webu advokátní kanceláře Bányaiová Vožehová zastupovala kandidátka několik společností v řízeních před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v řízeních o soudním přezkumu vydaných správních rozhodnutí, včetně řízení před Tribunálem EU. Působí také na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, zapsána je na seznamu rozhodců Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře.

Kühn je profesorem na katedře teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Zhruba 15 let je soudcem Nejvyššího správního soudu. Od roku 2007 je též ad hoc soudcem u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Kühn se v minulosti také podílel na činnosti Legislativní rady vlády, byl také asistentem soudce ÚS.

V předchozím desetiletí byl Kühn jedním z expertů Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) na podporu právní reformy v Moldavsku a Albánii a hlavním expertem programu Rady Evropy (HELP) pro vzdělávání v oblasti soudcovské argumentace a aplikace evropské úmluvy v Polsku, Rumunsku, Bosně a Hercegovině a Bulharsku, uvádí na webu Právnická fakulta Univerzity Karlovy.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.