Turecká letecká společnost Turkish Airlines zavádí slevu pro rodiny padlých členů tureckých ozbrojených složek. Část ceny letenky jim uhradí turecká vláda, informoval server View from the Wing. Původně se dokonce psalo o slevě příbuzným těch, kteří „položili život za muslimskou víru“. Zpráva vzbudila rozruch na sociálních sítích. Turecko totiž v současném izraelsko-palestinském konfliktu podporuje palestinské radikální hnutí Hamás. Turecké slovo „şehit“ – použité v podmínkách slevy – sice znamená „mučedník“, v tomto případě ale podle Václava Černohorského, zpravodaje České televize v Turecku, primárně nesouvisí s „muslimským přesvědčením“. „Proč podle ústavy sekulární republika označuje padlé vojáky za mučedníky, je samozřejmě otázka, ale do jiné debaty,“ napsal Černohorský na síti X

„Mučednická sleva“ je určena pro „matku, otce, manžela/manželku a svobodné děti do 25 let“ padlých vojáků. Platí pouze pro lety v ekonomické třídě. Zájemci o slevu musejí mít členství ve věrnostním programu Miles&Smiles. Potom už jim stačí kliknout na možnost slevy, která se nachází hned vedle slevy pro seniory a děti do dvou let. 

Turkish Airlines vlastní z více než 49 procent turecká vláda. Je to národní letecký dopravce a obsluhuje více zemí než kterékoliv jiné turecké aerolinky.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prosazuje tradiční muslimské rodinné hodnoty. To se očekává i od tak prominentních firem, jako jsou letecké společnosti. Začátkem letošního roku tak aerolinky například začaly pilotům umožňovat modlit se v kokpitu.

V původní verzi článku jsme převzali chybný text ČTK, který psal o mučednické slevě související s islámem. Za nepřesnost se omlouváme.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist