Už od jara se mezi podnikatelským sektorem, ochránci klimatu a několika vládními resorty vede boj o 200 až 400 miliard korun, které by Česko během tohoto desetiletí mohlo získat z prodeje emisních povolenek. Jednání o rozdělení peněz, jejichž přesná výše se bude odvíjet od cen povolenek na trzích, probíhala bez větší pozornosti až do doby, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil návrh regulované složky ceny energií pro příští rok. Z něj vyplývá, že úředně stanovená část ceny v příštím roce vzroste o desítky až stovky procent. To v konečném důsledku znamená, že navzdory zlevnění elektřiny na burzách většina odběratelů v příštím roce neušetří, nemalá část si připlatí.

Podle opozice šlo přitom spotřebitelům ulevit od vysokých cen právě tím, že na utlumení regulované složky by se využily peníze z povolenek, k čemuž se přiklání i šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Ministerstva financí a životního prostředí to naopak odmítají. Na trhu to každopádně kvůli povolenkám aktuálně vře. Jak to tedy bylo? HN zmapovaly celou anabázi kolem povolenkových příjmů.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč už stát dál nemůže platit dotace starým solárům z příjmů z povolenek?
  • Jaký trik by šlo využít, aby to bylo dál možné?
  • Na co tedy peníze půjdou?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.