Mužům po celém světě dramaticky poklesl počet spermií. Vinu na tom nesou pesticidy používané v domácnostech, na zahradách a jako postřik na potraviny. Vyplývá to z nové analýzy studií provedených za poslední půlstoletí. „V průběhu 50 let klesla koncentrace spermií na celém světě přibližně o 50 procent,“ uvedla pro stanici CNN hlavní autorka studie Melissa Perryová, děkanka Fakulty veřejného zdraví na Univerzitě George Masona ve Virginii.
Byť je pravděpodobné, že je více příčin, které vedou k úbytku spermií, studie zaznamenala „silnou souvislost mezi dvěma běžnými insekticidy – organofosfáty a N-metylkarbamáty – a poklesem koncentrace spermií“.
Jak se zkoumají spermie
Koncentrace spermií je měřítkem počtu spermií na mililitr spermatu, zatímco počet spermií představuje jejich množství v celém ejakulátu. Podle některých odborníků jsou důležitějšími ukazateli plodnosti celkový počet spermií s těmi aktivně plavajícím k cíli než právě koncentrace spermií, kterou Perryová obhajuje.
Organofosfáty jsou jednou z nejčastěji používaných sloučenin na světě, jsou například hlavní složkou postřiků proti škůdcům a používají se také k výrobě plastů a rozpouštědel. „Jsou široce používány v zemědělství na plodiny, které jíme,“ popsala Perryová. Používají se i ve stavebnictví, při údržbě okrasných trávníků a koupit si je může i zákazník v obchodě. Lidé jsou těmto organofosfátům vystavováni poměrně často.
N-metylkarbamáty jsou strukturou a funkčností podobné organofosfátům. Zabíjejí hmyz poškozením jeho mozku a nervového systému. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se používají také k výrobě postřiků proti škůdcům. Aplikují se na různé polní, ovocné a zeleninové plodiny k hubení brouků, hrabošů a podobných škůdců.
Nová studie zjistila, že muži, kteří byli více vystaveni pesticidům, například ti, kteří pracují v zemědělství, měli výrazně nižší koncentraci spermií než muži, kteří jim byli nejméně vystaveni.
Umělá opičí embrya pomohou odhalit příčiny neplodnosti. Vědci vyrobili imitace z kmenových buněk
Jaký vliv mohou mít tyto pesticidy na spermie, objasnily studie na zvířatech. Zdá se, že přímo zasahují do pohlavních hormonů, poškozují buňky ve varlatech a mění neurotransmitery, tedy chemické látky v mozku, které ovlivňují produkci spermií.
„Spermie jsou neuvěřitelně citlivým koncovým bodem, pokud jde o celkové zdraví mužů,“ popisuje Perryová. Doporučuje se pesticidům proto vyhýbat, pokud to jde. „Zejména pokud člověk plánuje rodinu a chce počít děti.“
Zároveň nelze zatím s jistotou říct, zda mají kromě dopadu na počet spermií pesticidy i dopad na plodnost mužů. Malá koncentrace spermií totiž ještě automaticky neznamená neplodnost.
Nepříznivě ovlivnit spermie může podle badatelů z Akademie věd České republiky i ovzduší nebo to, že muž často přichází do kontaktu s těžkými kovy, jako jsou olovo, rtuť, či s organickými rozpouštědly. Odborníci z Ústavu experimentální medicíny ve studii z roku 2021 zkoumali, jaký dopad má znečištěné ovzduší na kvalitu spermií u ostravských strážníků. Právě kvůli tomu, že se často pohybují venku po městě.
Vědci u nich tehdy zjistili určitý paradox. „Přestože se na jaře spermie pohybují čileji, jejich trajektorie je méně efektivní než na podzim. Příčinou nesourodého pohybu je benzo(a)pyren, který se v ovzduší vyskytuje nejvíc v zimě,“ popisuje studie. Látka se nachází v automobilových výfukových plynech.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist