Vládní koalice ve sněmovně prosadila změnu v penzijním spoření. Minimální doba spoření, po které bude možné peníze vybrat bez sankce, se tak pro nové smlouvy prodlouží ze současných pěti na deset let. Zároveň vzroste spodní hranice pro získání státní podpory penzijního připojištění. U existujících smluv se má zvýšit ze 300 korun na 500 korun měsíčně. Změnu musí ještě potvrdit Senát.

Státní příspěvek se bude zvyšovat rovnoměrně se spořenou částkou až do výše 1700 korun. Doposud byl strop podporované částky tisíc korun. Příspěvek bude tvořit pětinu spořené částky. U minimálního podporovaného vkladu to v praxi bude sto korun, u maxima pak 340 korun.

Další změna je, že příspěvek už nebudou dostávat spořící důchodci. Lidé, kteří už jsou v penzi a stále si ukládají peníze v důchodovém spoření, tak od 1. července příštího roku o příspěvek přijdou. „Pokud při penzi pracují, zůstane jim daňové zvýhodnění v podobě odpočtu naspořené částky z daňového základu až do výše 48 tisíc korun,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Právě rušení podpory se nelíbilo opozici. Ta navrhovala, aby byl příspěvek u stávajících smluv zachovaný a nedošlo tak k takzvané retroaktivitě zákona. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to ale odmítl a koaliční vládní většina mu v závěrečném hlasování vyhověla.

Podle Běhala už resort ve svých stanoviscích uvedl, že o retroaktivitu zákona nejde. „Je to podobné jako u rušení podpory stavebního spoření. Tam už to opakovaně prokázal test ústavnosti u Ústavního soudu,“ uvedl Běhal pro HN.

Podpořit spoření na stáří má nově takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Novinka bude spočívat v tom, že si lidé u vybrané banky budou na zvláštním účtu držet investice čistě podle svého výběru. To znamená, že nebudou jen ukládat hotovost, ale také nakupovat cenné papíry, dluhopisy nebo podíly různých fondů. Státní podpora pak bude spočívat v tom, že náklady na jejich pořízení si každý bude moct až do výše 48 tisíc korun odečíst z daňového základu. Podmínkou ale i tady bude spoření alespoň deset let. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.