V uplynulých pár desetiletích se investoři mohli opřít o jedno pravidlo – když akcie klesají, dluhopisy rostou. Statistiky ukazují, že od roku 1976 v každém roce, kdy akcie propadly, dluhopisy přinesly kladný výnos. Tohoto vztahu si postupně všimli jak profesionální, tak individuální investoři a začali jej využívat. Smícháním akcií a dluhopisů sice investor přišel o trochu výnosu oproti čistě akciovému portfoliu, ale na oplátku získal klidnější spaní. A profesionálové mohli nabídnout lidem smíšené investiční fondy se zařazením do nižší kategorie rizikovosti, a tak oslovit i konzervativnější část populace.

Problém je, že v roce 2022 tento vztah přestal fungovat. Akcie propadly zhruba o 20 procent a „konzervativní“ dluhopisy téměř stejně. Od té doby se vzájemným vztahem výnosů dvou nejdůležitějších investičních aktiv zabývají investiční stratégové ještě více než dosud. Zmíněného problému se lze šmahem zbavit jako jeden portfolio manažer, který své zákazníky uklidnil tvrzením, že jakmile se vztah akcií a dluhopisů vrátí do „normálu“, tak bude opět vše jako dřív.

 

Studie lidí, kteří se tímto tématem zabývají hlouběji, naznačují, že vše je trochu složitější. Data ukazují, že zatímco v období od roku 2000 do roku 2021 byl vztah mezi výnosy akcií a dluhopisů (tzv. korelace) spíše záporný (když akcie padají, dluhopisy rostou, a naopak když akcie rostou, dluhopisy klesají), v předchozích 25 letech byl výrazně kladný (akcie a dluhopisy rostou nebo klesají společně). Jiná analýza ukazuje, že na nové informace týkající se ekonomického růstu reagují akcie a dluhopisy s negativní korelací, zatímco na překvapení ohledně inflace reagují s korelací pozitivní. Tedy přesně tak, jak jsme mohli pozorovat v roce 2022.

Jak se s tím můžeme vypořádat? Velmi snadno. Můžeme doufat, že se korelace mezi akciemi a dluhopisy vrátí do „normálu“, jako zmíněný portfolio manažer. Jiná cesta je zařadit do portfolia další aktiva, zejména taková, která obvykle dobře reagují v situaci překvapivě vysoké inflace. Například komodity, zlato, bitcoin nebo některé alternativní strategie, jako jsou managed futures.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist