Kopřivnická Tatra si před 10 lety prošla pod novými českými majiteli znovuzrozením. Pořád si ale s sebou nese z minulosti, že její výroba není nastavená na masovou produkci. Při malých sériích to tolik nevadilo. Vlastně právě naopak. Jenže teď je produkce vyprodaná na několik let dopředu a továrna nestíhá vyrábět.

„Roky jsme se věnovali tomu, aby fabrika byla efektivní při požadavcích na jedno auto. Proto máme problémy a musíme strategii Tatry změnit,“ říká v rozhovoru pro HN nový generální ředitel Tatra Trucks Lukáš Andrýsek. Ten hodlá tradiční českou značku zásadně proměnit a má na to zatím na investice připraveno dvě a půl miliardy korun.

Díky tomu by Tatra do tří let měla vyrábět 2500 aut ročně, což je fakticky zdvojnásobení produkce. Vedou k tomu rychlé a razantní kroky, jež dost proměnily i management automobilky. „Tatra teď potřebuje manažery, kteří mají více zkušeností z klasického automotive, kde se dbá na vypilované procesy a náklady se počítají do halíře. Tento typ lidí zatím v Tatře chyběl,“ dodává Andrýsek.

Jste v nejvyšším výkonném křesle Tatry osm měsíců, co se vám zatím podařilo?

Pro mě je důležité, že jsem do vyššího i středního managementu Tatry schopen dostat lidi, kteří mohou pomoci v důležitých změnách. Přišli sem i z velmi zajímavých a lukrativních pozic jen proto, že chtějí být v Tatře u toho, jak se zdvojnásobuje fabrika. To je výzva a zajímavá atmosféra sama o sobě. Připouštím ale, že pro řadu lidí jsou tady změny rychlé.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se Tatra musí změnit a jak to chce nový ředitel Tatry udělat.
  • Jaké investice Tatra chystá.
  • Kolik má podnik nasmlouvaných zakázek.
  • Jaké vidí Tatra svoje hospodaření letos a v příštích letech.
  • Jaké plány má automobilka s vodíkem.
  • A můžou se někdy v Kopřivnici zase vyrábět osobní auta?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze