Uprchlého podnikatele Františka Savova po letech dohání jeho angažmá v obchodu, jímž stát v roce 2005 přišel o půl miliardy korun. Roky byl jeho případ u ledu, ve středu se k němu ale vrátil Obvodní soud pro Prahu 7. Podnikateli, jenž by měl být po letech vydán z Velké Británie, kde žije, by mohl sdělit verdikt osobně už v příštím roce.

Čeho se případ týká: Jan Šik, úředník České konsolidační agentury, která spravovala nedobytné úvěry u českých bank, poslal půl miliardy korun z účtu společnosti Galileo Real ke zhodnocení na účet, který pro ni u švýcarské banky UBS založil další podnikatel Miloš Skořepa. Tato suma ale obratem zmizela převodem přes několik dalších účtů a Šik skončil na 5,5 roku ve vězení. O tři roky delší trest pak dostal Skořepa, který ale mezitím uprchl do zahraničí a byl dopaden před třemi lety ve Spojených arabských emirátech.

Švýcarská banka, která zmizení peněz nezabránila, v rámci narovnání vrátila 404 milionů korun. Dalších 23 milionů se podařilo zablokovat a švýcarské úřady je dodatečně Česku vrátily jako výnos z trestné činnosti. Zbytek sumy 73 milionů korun pak požaduje stát právě po Savovovi. Toho totiž považuje za jednoho z hybatelů transakce, který na ní navíc vydělal.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Na čem žaloba staví, že Savov je zodpovědný za zmizení peněz?
  • Proč soudy případ řeší už patnáct let?
  • V jakém stavu je trestní kauza Františka Savova?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.