Francouzský Saint-Gobain je významným světovým výrobcem stavebních hmot. Za posledních pět let skupina s obratem, který se velikostí blíží ročním výdajům české vlády, zásadně obměnila svůj byznys a začala investovat mimo západní Evropu. „Asi 70 procent našich kapitálových investic šlo do Severní Ameriky, Asie a východní Evropy. A bude to takto pokračovat,“ řekl v rozhovoru pro HN Benoit Bazin, generální ředitel Saint-Gobainu. Bazin je zastáncem pasivních domů a zeleného přechodu ve stavebnictví. Pro Evropu je podle něj klíčové, jak bude probíhat renovace budov. „Připadá na ně 40 procent emisí oxidu uhličitého. Při správném postupu se dají opravdu výrazně snížit emise, v dopravě nebo průmyslu to tak masivně nedokážeme,“ říká Bazin.

Stavební průmysl v Česku, stejně jako jinde ve světě, zpomalil. Jaký to má vliv na výsledky Saint-Gobainu?

V posledních několika letech jsme trh i konkurenci vždycky překonali, což platilo také pro letošní první pololetí. Je pravda, že nová výstavba je teď nižší, ale v Evropě i USA už se začíná situace stabilizovat. Třeba stavebnictví v Indii je naopak na vzestupu. Pro nás jsou hodně důležité renovace, které se drží a představují pro Saint-Gobain polovinu tržeb. V Evropě téměř 70 procent obratu. Těžíme teď z toho, že je trendem energetická účinnost.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak vidí výsledky a změny Saint-Gobain.
  • Jak se proměnila struktura investic francouzské skupiny.
  • Jak se daří Saint-Gobainu v Česku a jaké chystá investice.
  • Jaké technologie podle něj změní stavebnictví.
  • Jak vidí budoucnost 3D tisku při stavbě budov.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze