Byť drtivá většina lidí nechápe čin útočníka, který ve čtvrtek na pražské filozofické fakultě zastřelil 14 lidí a další desítky zranil, někteří jej schvalují. A na sociálních sítích mu nejen děkují, ale část z nich dokonce vyzývá k jeho následování. Policisté už kvůli tomu zadrželi čtyři lidi.
Jedním z nich je čtrnáctiletý žák z Olomouckého kraje, který napsal, že vystřílí školu. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška policistům poté tvrdil, že šlo o nešťastný žert.
Dalším případem byla žena z Královéhradeckého kraje. Ta na sociální sítě podle Vondráška napsala, že „ji mrzí, že ji někdo na Karlově univerzitě předběhl,“ myslela, že bude první. Policisté následně zjistili, že jde o osobu s psychickou poruchou, která nemá zbrojní průkaz ani legálně drženou zbraň.
Útočník z filozofické fakulty se měl v minulosti léčit s psychickými problémy, píše policie
Na Vysočině zase policie zadržela muže, který vyhrožoval, že vystřílí celou rodinu střelce z fakulty. „U něj byla zjištěna i jedna legálně držená zbraň,“ uvedl policejní prezident.
Čtvrtý případ se pak netýkal příspěvku na sociálních sítích. Šlo o muže, který ve čtvrtek o půl jedenácté volal na policii a řekl, že se inspiroval střelcem, chce si pořídit zbraň a také zabíjet. I když si myslel, že volá z anonymního čísla, policie jej po několika hodinách vypátrala. Celkem policie prověřovala osm případů.
Včera o půl jedenácté nám volající sdělil, že se inspiroval střelcem, chce si pořídit zbraň a také zabíjet. Po několika hodinách byl ztotožněn a níže máte video z jeho zadržení. Úkony stále probíhají, zatím kvalifikováno jako šíření poplašné zprávy. #policiepha https://t.co/5krNELkg7v pic.twitter.com/AgwWHnfDK1
Nevhodných příspěvků na sociálních sítích se po útoku objevilo ale více. „Někdo vystřílel v Praze studentíky. Nejdřív jsem se zděsila, ale pak jsem si uvědomila, že přece patříme na Západ, kde to je normálka, takže jdu dělat rumové košíčky,“ uvádí například účet s názvem Jelena Vičanová.
Některé jsou ještě ostřejší. „Víc takových hrdinů a střelců, jednou jim budeme stavět pomníky,“ uvedl uživatel Napisat Osmanova. Někteří další autoři zase litují, že se střelec z filozofické fakulty nepřesunul do nedalekého parlamentu či na Úřad vlády.
Ta méně viditelná část naší práce je monitoring sociálních sítí. Okamžitě po střelbě týmy analytiků začaly rozpracovávat a zkoumat různé posty. Pisatelé těch nejhorších zvěrstev budou mít příležitost svoje hrdinství ukázat i v rámci trestního řízení. pic.twitter.com/GQas1AJZfe
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 22, 2023
Policie všechny takové lidi upozorňuje, že se na ně zaměří. A použila k tomu i nezvykle expresivně ostrý slovník. „Pisatelé těch nejhorších zvěrstev budou mít příležitost svoje hrdinství ukázat i v rámci trestního řízení,“ uvedla v pátek. Zároveň oznámila, že okamžitě po střelbě týmy jejích analytiků začaly rozpracovávat a zkoumat různé posty. „Ta méně viditelná část naší práce je monitoring sociálních sítí.“
V rámci celé republiky se analýzou sociálních sítí zabývají stovky policistů. „Dělají to operační střediska, děláme to my z tiskového i kriminalisté,“ uvedl Ondřej Moravčík z tiskového odboru Policejního prezidia ČR, který má správu sociálních sítí na starosti. „Sociální sítě sledujeme průběžně. Nyní se zaměřujeme cíleně na komentáře týkající se právě čtvrtečního útoku,“ dodal.
Kybernetičtí experti jsou schopni zjistit i autory anonymních příspěvků na sociálních sítích. „Obtížné to je, ale máme s tím zkušenosti. S vybranými sociálními sítěmi spolupracujeme a naši analytici jsou schopni rozklíčovat, kdo se za jakou konkrétní osobou schovává,“ popisuje Moravčík.
V některých případech se autoři mohou hájit – a často to také dělají – tím, že svá slova na sociálních sítích nemínili vážně a šlo třeba jen o sarkastický vtip. „Troufnu si tvrdit, že sarkastické příspěvky od těch, které jsou myšleny vážně, dokážou policisté rozeznat,“ říká Moravčík.
Pro policisty je podle něj vždy klíčové, aby uvedené sdělení bylo způsobilé vyvolat v někom obavu nebo aby z něj jasně vyplynula podpora schvalování ať už teroristického, tak obecně trestného činu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist