Zachovejte ostražitost, klánovický vrah je na svobodě, napsal den před brutální střelbou na pražské filozofické fakultě specializovaný server. Odhadoval, že zastřelení otce a dvouměsíčního dítěte mohlo být jen tréninkem na masovou vraždu, a připomněl, že něco podobného se v Česku v minulosti již stalo.

„V této souvislosti je namístě připomenout případ ‚lesního vraha‘, který v roce 2005 náhodně v lesích zavraždil tři osoby. Mělo přitom jít o ‚nácvik‘ před spácháním masové vraždy, kterou patrně plánoval provést v pražském metru,“ napsal web Zbrojnice.com. Ten vede advokát Tomáš Gawron, který byl také členem expertní pracovní skupiny ministerstva vnitra k přípravě nové zbraňové legislativy

Gawron odkazuje na případ Viktora K., který v roce 2005 zastřelil náhodně vybrané tři lidi v lese. Neměl s nimi žádnou spojitost, po dopadení uvedl, že chtěl jen natrénovat na masovou vraždu v metru, kterou plánoval. Dokonce už měl i vybraný úsek metra, kde chtěl vraždy provést. Metrem se zbraní dokonce již několikrát jel, ale dle následných výpovědí nesebral odvahu, proto jel „cvičit“ zabíjení do lesa, mimo veřejnost. Policie ho však rychle odhalila a stihla ho zatknout dříve, než se k masovému vraždění odhodlal.

Vražda v Klánovickém lese nebyla podle policie osobní, někdo zfetovaný by zase zanechal stopy, proto jsem si vzpomněl na tento případ. Lesní vrah svůj čin plánoval déle než rok a chtěl se jen přesvědčit, že na poslední chvíli necouvne,“ uvedl Gawron, který varování na web napsal ve středu odpoledne. Útok na filozofické fakultě začal ve čtvrtek ve tři hodiny.

 „Ozvalo se mi pak několik čtenářů s tím, že jsem měl bohužel pravdu,“ říká Gawron.

Šéf pražské mordparty Aleš Strach na tiskové konferenci uvedl, že policisté před samotným útokem počítali „pouze“ s variantou, že hledaný hodlá spáchat sebevraždu: „Nebyla tam jediná indicie, že chce někomu ublížit,“ uvedl. Podle informací HN policii zprávu předala matka vraha.  

David K. nakonec na pražské filozofické fakultě zastřelil 13 lidí, další člověk zemřel v nemocnici na následky zranění. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist