Pětice mladých studentů z pražského gymnázia Nový PORG zabodovala letos v celosvětové prestižní investiční soutěži Wharton Business School. Odnesla si bronzovou medaili, a stala se tak prvním evropským týmem, který dokázal uspět proti americkým konkurentům. Nyní se 19letým studentům splnil další sen, když stanuli v čele nového fondu J&T NextGen společně se známým portfolio manažerem Michalem Semotanem

V rozhovoru pro HN mluví o konkrétních investicích do leteckého výrobce Boeing, americké banky JPMorgan nebo e-commerce obra Amazon. Vysvětlují také, proč chtějí, aby pětinu fondu tvořily státní nebo korporátní dluhopisy. S investičními nápady přichází primárně pětice v rámci Investičního výboru (IV), jenž je tvořen Mojmírem Zálešákem, Herbertem Jandou, Filipem Hrubým, Jonášem Machurkem a Janem Kubešem. Nápady výboru pak posuzuje Michal Semotan (MS), jenž má zároveň právo veta a ve fondu drží podíl.

Co může spojení nejmladší generace a ostříleného investora přinést? A proč jste se rozhodli na takové myšlence založit rovnou investiční fond J&T NextGen?

MS: Mám sice historicky větší zkušenosti než pánové, ale v jistých chvílích to pro mě může mít ve skutečnosti negativní efekt. Stává se mi proto, že jsem třeba k řadě věcí skeptický a už podvědomě k nim přistupuji negativně, protože se mi třeba v minulosti nějaká podobná investice nevydařila. Jenže to neznamená, že aktuální příležitost je špatná a zopakuje se stejný scénář. Proto je pro mě určitě dobré mít právě pohled lidí, kteří nejsou tak zatížení jako já. Co se týče investičního fondu, tak po zkušenosti z letní stáže, kterou u nás pánové absolvovali, jsme došli k závěru, že stojí za to dát jim příležitost předvést své schopnosti v praxi, a tak nám J&T Investiční společnost vyčlenila na fond peníze.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč má nový fond v plánu vsadit pětinu portfolia na dluhopisy?
  • Mohou studenti vůbec přinést ostřílenému portfolio manažerovi nějakou přidanou hodnotu?
  • Do jakých akcií už fond investoval a jak moc má být podobný úspěšným fondům J&T Opportunity nebo J&T Dividend?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze