Jeden dospělý, dvě děti – dvě hodiny rodinného lyžování v Lipně nad Vltavou vyjdou na 1580 korun. S frontou u turniketů, nepříliš rychlou lanovkou a dětským tempem sjezdu to v reálu znamená pět šest jízd dolů.

Ceny v českých skiareálech se v mnoha případech blíží nebo už dohnaly konkurenci z Rakouska či Německa. Například rakouský Hochficht, vzdálený od Lipna 40 minut jízdy, je pro stejně početnou rodinu o čtyři stovky dražší, ale nabízí výrazně delší lyžování a rozmanitější areál.

Na Lipně si návštěvnost v letošní sezoně pochvalují, prý má nejlepší start od roku 2010 – ačkoli přes Vánoce teploty atakovaly 10 stupňů a na sjezdovkách se udržoval pouze technický sníh. Nejen tam nyní vyhlížejí nadcházející víkend a příští týden s nadějí na teploty pod bodem mrazu a čerstvou sněhovou pokrývku.

„Cenově nejsme ustřelení, jsme na tom podobně jako jiné české skiareály naší velikosti. Zpětnou vazbu sbíráme a neslyšeli jsme, že by si lidé stěžovali, že jsme moc drazí. Jsme pro Čechy dostupní cenově i geograficky,“ říká Jiří Gruntorád, marketingový ředitel lipenského areálu. „Chápeme, že cenově to není asi úplně pro všechny, ale udržet kvalitu něco stojí.“

Lipno podle Gruntorádových slov – i díky tomu, že má dlouhodobě zafixované ceny energií – v posledních letech zdražovalo jen kosmeticky.

Také podle oficiálních dat Asociace horských středisek ČR letos k plošnému zdražování skipasů v tuzemských areálech nedošlo. „Dvě třetiny středisek udržely loňské ceny, větší část zbytku pohnula cenami nahoru i dolů, přičemž rozdíly se pohybují v řádu jednotek procent, od minus čtyř procent do plus dvou procent,“ uvádí Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.

Problém cenového srovnání spočívá v tom, že dnes už prakticky neexistuje jedna cenová jednotka lyžování v Česku. Areály využívají různé systémy ceníků, od plovoucích cen po nejrůznější kategorie, časové a věkové. Výrazné rozdíly pak vytváří nákup skipasů na internetu.

„Ano, také letos skiareály prohlubují trend plovoucích cen skipasů a cenového zvýhodňování online nákupu. Včasný nákup z domova ušetří lyžařům čas a peníze, skiareály zároveň dokážou lépe regulovat množství lyžařů na sjezdovkách,“ podotýká Knot.

Například v rozlehlém krkonošském areálu Skiresort Černá hora – Pec je rozdíl mezi online nákupem a cenou na pokladně na nadcházející sobotu 6. ledna 110 korun. Na místě člověk zaplatí 1090 korun, zatímco přes internet 980.

Ještě propastnější rozdíl v cenách denních permanentek vychází v nejznámějším středisku v Česku, v krkonošském Špindlerově Mlýně. Denní skipas fyzicky zakoupený na pokladně na nadcházející víkend stojí dokonce 1690 korun, avšak v elektronickém systému Gopass přes e-shop zaplatíte o 410 korun méně.

Trable v ekonomických úvahách návštěvníků hor ale přichází při lyžování s dětmi. Navíc kategorie dětského jízdného se různí areál od areálu. Zatímco na Lipně se do kategorie dětí řadí všechny osoby do věku 15 let, ve Špindlu se počítají mezi děti jen ty s věkem do 12 let, pak následuje kategorie junior, která končí osmnáctými narozeninami. V Peci pak operují dokonce se třemi dětskými kategoriemi: malé dítě, dítě a junior. Skiareály také až na výjimky v podstatě rezignovaly na nabídku rodinných skipasů typu 1+2, 2+1 či 2+2.

Cenové zvýhodnění dětských skipasů pak neohromí. Celodenní skipas dítěte ve věku šesti let ve Špindlu stojí přes e-shop Gopass 900 korun, v Peci pak 630. S vědomím, že vaše dítě nevydrží lyžovat více než dvě tři hodiny, je vaše volba o to obtížnější a nutno říci, že vám toto dilema provozovatelé skiareálů příliš neulehčí. 

Lipno sice po vzoru alpských středisek před letošní sezonou zavedlo dvě novinky: skipasy na dvě a tři hodiny lyžování a také plovoucí skipasy, kdy si lidé sami rozhodují, které dny z týdne půjdou lyžovat a kdy ne. I tak cena za pár hodin lyžování s dětmi bude nepochybně atakovat hranici dvou tisíc korun.

Naopak jinde v Česku krátkodobé skipasy z ceníků spíše mizí. Ve Špindlerově Mlýně třeba hned po nástupu nových provozovatelů ze společnosti Melida v roce 2012 zrušili populární dopolední jízdenku od 9. do 12. hodiny, kdy je obecně sjezdovka nejkvalitněji upravená a nebývá na ní tolik lidí. Ta před 11 lety stála 490 korun, zatímco celodenní „permice“ se v té době prodávala za 700 korun.

Místo toho tamní areál dnes nabízí jen odpolední od 13 do 16 hodin, která se prodává pouze na místě a za cenu 1090 korun pro dospělého a 790 pro dítě. Pokud vám i tohle přijde nadbytečné a víte, že vašemu dítěti budou stačit dva sjezdy modré sjezdovky ve Svatém Petru, můžete ještě uvažovat o nákupu po jednotlivých jízdách. Ta dětská ve Špindlu přes systém Gopass stojí 250 korun. Výsledek – pokud se vaše dítě a vaše peněženka necítí na celodenní lyžování, velká střediska a jejich hlavní svahy pro vás nejsou ideální volbou.

„Několikahodinové či půldenní skipasy opravdu mizí – to je trend již delší dobu a je to prostě obchodní politika provozovatelů. Levný skipas třeba od 8:30 do 10:30 znamená, že musíte pro návštěvníka stejně udělat vše – poskytnout parkovací místo, připravit a upravit sjezdovku, poskytnut všechno zázemí včetně personálu. Není možné tedy účtovat jen třetinu ceny,“ vysvětluje Knot s tím, že podobné trendy jsou běžné i v Alpách.

Navíc investoři do tuzemských areálů v posledních letech do zázemí a přepravních zařízení napumpoval stovky milionů korun, které chtějí logicky přetavit i do vyšších tržeb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist