Jak dostat obyvatele Pásma Gazy z jejich území? Právě osudem Palestinců se zabývají ministři izraelské vlády. Ti nejradikálnější hovoří o obnovení židovských osad v Pásmu. Kabinet zvažuje i dohodu s jinými státy, které by k sobě vzaly lidi z Gazy. Za což teď židovský stát čelí kritice od svých spojenců.

Proti nápadu se postavili Američané i Evropská unie. „Nucené vysídlování je přísně zakázáno, neboť představuje závažné porušení mezinárodního humanitárního práva. Na slovech záleží,“ uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Spojené státy označily izraelské plány za „výbušné a neodpovědné“.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak na nápad izraelských politiků reagují jejich spojenci.
  • Kam chtějí Palestince přesunout.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.