Počet případů hromadné střelby, při níž jsou alespoň čtyři lidé usmrceni nebo zraněni, je v absolutních číslech dlouhodobě nejvyšší ve Spojených státech. Tedy v zemi, kde je více zbraní než obyvatel. Například v minulém roce zaznamenaly americké úřady přibližně 600 takovýchto událostí, v nichž o život přišlo celkem 754 lidí.

Pokud jde ale o počty úmrtí na obyvatele, tak USA první nejsou. Země jako Norsko, nebo dokonce i Česko, mají tento ukazatel o něco vyšší. My jsme se do popředí dostali hlavně v posledním roce kvůli vraždám na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. (V Norsku zase hraje stále roli efekt „Breivik“.) Navzdory těmto statistikám jsme v tomto ohledu i ve srovnání s USA relativně bezpečnou zemí. Střelba na FF UK nicméně ukazuje, že je velmi užitečné otevřít diskusi o zbraňové legislativě České republiky. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou argumenty pro a proti zpřísnění podmínek pro držení střelných zbraní?
  • Jaké by mohly být „nezamýšlené důsledky“ ještě většího uvolnění pravidel pro držení střelných zbraní?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.